Direkt İletişim

iletişim formuİletişim Formu:
Soru Sorun

arayınArayın:
0542 229 7456

İletişim Kutusuİletişim Kutusu:
mail gönder

Duyarlı (Responsive) Web Sitesinin Önemi ve Avantajları

Eklenme Tarihi: 31/08/2018 11:43

responsive web site

Duyarlılık nedir ?

Bir web sitesiyle ilgili olarak Duyarlı Web Tasarımı, belirli bir web sitesinin görüntülenebileceği tüm cihazlar için uygun olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla içeriği, masaüstü bilgisayarlarda , telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda doğru şekilde içerik, fotoğraf görüntülemektedir. Bu sayede kullanıcılar web sitemizi herhangi bir cihazda şeffaf, kolay ve kapsamlı bir şekilde tarayabilirler. Duyarlı bir web sitesi, içeriği ve diğer içeriği kırpmaz, çünkü kullanıcının ekranının boyutu ve çözünürlüğü ile otomatik olarak eşleşir. RWS teknolojisinde yapılan web siteleri sezgisel gezinme özelliğine sahiptir.

Duyarlı web sitesi ve mobil site - aynı mı?

Çoğu zaman, bu terimler birbirinin yerine kullanılır, fakat aynı anlama gelmez. Mobil web siteleri ayrı bir varlıktır. Bilgisayarda açılan web sitesinden bağımsızdırlar. Özellikle mobil cihazlar için tasarlanmış ve geleneksel web sitesinden bağımsız olarak uygulanmaktadır. Mobil web sitesi farklı görünebilir ve bilgisayarınızda açılan sayfadan farklı içerik içerebilir. Çoğu zaman, mobil web sitesi m.alanadı.com.tr gibi "m" harfini içeren alt alanda açılır. Duyarlılık, farklı bir içerik düzenlemesine neden olur, ancak yine de aynı etki alanına sahip bir bilgisayarda açtığımız web sitesidir.

Duyarlı web sitesinin avantaj ve dezavantajları

Duyarlı sitelerin (RWS) avantajı, oluşturulan içeriğin her cihazda doğru görüntülenmesidir. Bu sayede site hem bir masaüstü bilgisayarda hem de bir tablette veya akıllı telefonda harika görünür. Duyarlı bir web sitesinin bakımı, mobil ve sabit bir siteyi ayrı ayrı yürütmekten daha düşük maliyetler oluşturur. Dahası, duyarlı web siteleri arama sonuçlarında daha yüksek konumlara ulaşır. RWS'nin tek dezavantajı, yüksek uygulama maliyetleridir. Web sitenin maliyetin yüksek olmasının sebebi, sitenin tasarımı sıfırdan, tüm elemanların düzeninden ve operasyon testlerinden kaynaklanır.

Responsive çalışan web sitesine sahip olmanızın nedenleri

 • Duyarlılık sosyal medya ile yakından ilgilidir.
 • Şu anda Facebook , YouTube, Twitter, Instagram, Snapchat veya Google Plus gibi sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlası mobil cihazları kullanıyor. Bu nedenle, web sitesi yanıt veriyorsa, tüm içerikler mobil cihazlarda oynatılacaktır. Site mobil değilse, dönüşüm kaybedilir, yani websitesinden hemen ayrılma yüzdesi artar, kullanıcı artık sitede kalmaz. Bu nedenle, sosyal medyada sponsor reklamlara harcanan para israf edilir, çünkü bizim üstlendiğimiz görev ile birçok kişiye ulaşamazlar.

 • Mobil kullanıcılar, masaüstü bilgisayarlardaki kullanıcılardan farklı hedeflere sahiptir
 • Mobil kullanıcılar şeffaf bir şekilde iletilen hızlı bilgiye ihtiyaç duyar. Mobil cihazları kullanan kullanıcıların dürtüleri satın aldıkları kanıtlanmıştır. Bu yüzden web sitesini optimize etmek de önemlidir. Bu nedenle, sezgisel gezinme yanı sıra basit ve açık bir arayüze konulmalıdır. Bu, trafiğe ve ardından kazançlara dönüşecek.

 • Daha fazla kişi mobil olmaya çalışıyor
 • Türkiye'de yaklaşık% 95'inin cep telefonu kullandığını incelediğimizde bu oran sürekli büyüyor. Benzer şekilde, kullanıcı sayısı arttıkça, telefonlardaki ve tabletlerdeki internet kullanıcılarının sayısı da artar. Ayrıca, Google tüm sayfa sahiplerinin web sitelerini daha duyarlı hale getirmesini sağlamaya çalışmaktadır.

 • Ziyaret süresi ve web sitesinden ayrılma
 • Belirli bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, aradıkları bilgileri almak için sürekli olarak büyütmek / küçültmek / taşımak zorunda kalırlarsa, uzun bir süre üzerinde kalmayacaktır. Bilgisayarınızda iyi görünen içerikler, telefonunuzda okunamayabilir. Site duyarlı değilse, hemen çıkma oranı hızlı bir şekilde artacaktır. Mobil versiyon, kullanıcıyı 10 saniyeden uzun bir süre durduracak, satın almanızı, mesaj göndermenizi veya iletişim kurmanızı teşvik edecektir.

 • Google’ın politikası duyarlılığı artırıyor
 • Google, bir süredir web sitelerinin yanıt vermesi için bastırıyor. 2018'de, web sitesinin yüksek arama sonuçlarına yerleştirilmesinde mobil sürümlerin yer aldığını duyurdu. Bu güncellemeyle, Google yanıt vermeyen sayfa sıralamasında aşağı doğru hareket eder. Bu pozisyonlarda bir değişiklik yaptı. Web sitenizin trafiğini iyileştirmek konusunda ciddi olarak düşünüyorsanız, önce mobil cihazlar için optimize etmeli ve ardından konumlandırmayı düşünmelisiniz .

  Geri Dön